Krvarenje desni najčešće uzrokuje upala koja je posljedica neredovite ili nepotpune oralne higijene. Glavni uzročnik upale desni su mekane zubne naslage (zubni plak). Nakupljaju se na zubima, ali i na krunicama, ispunima, zubnim implantatima i protezama.
Ako mekane zubne naslage ne uklanjamo, u kontaktu s kalcijem iz sline stvorit će se zubni kamenac.
Zubne naslage uzrokuju upalu desni – gingivitis. Simptomi gingivitisa su crvenilo i otečenost desni koje krvare prilikom četkanja. Gingivitis predstavlja početnu fazu upale koja je reverzibilna, što znači da će se upala smiriti pravilnom tehnikom četkanja i upotrebom zubnog konca/interdentalnih četkica.
Ukoliko se gingivitis ne liječi, s vremenom prelazi u parodontitis – upalu parodonta (potpornog aparata zuba).
Simptomi parodontitisa su slični kao i kod gingivitisa: crvenilo, otečenost i krvarenje desni. No, kod parodontitisa dolazi i do nepovratnog gubitka kosti i parodontnog ligamenta koji se očituju kao pojava parodontnih džepova, a kasnije dolazi i do povlačenja desni. Parodontni se džepovi sve više produbljuju ukoliko se ne tretiraju te zub s vremenom postaje pomičan.
Uz karijes, neliječena parodontna bolest glavni je uzročnik gubitka zuba.
Određeni faktori mogu povećati sklonost razvoju gingivitisa i parodontitisa, a to su: pušenje, nekontrolirani dijabetes, trudnoća, pubertet. Ključ je pravilno održavanje oralne higijene kako bi se rizik nastanka upale smanjio na minimum.